Kodėl Izraelis nori paslėpti kontekstą ir istoriją kare prieš Gazą

Skaitymo trukmė: 4 min.

Deistorizacija to, kas vyksta, padeda Izraeliui vykdyti genocidinę politiką Gazoje

Autorius: Ilan Pappe

JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterres pareiškimas spalio 24 d. sukėlė aštrią Izraelio reakciją. Kalbėdamas JT Saugumo Taryboje jis sakė, kad, griežčiausiai smerkdamas Hamas spalio 7 d. įvykdytas žudynes, jis vis dėlto nori priminti pasauliui, jog jos įvykdytos ne vakuume. Guterres sakė, kad tą dieną įvykusi tragedija neatsiejama nuo 56 metus trunkančios okupacijos.

Skaityti toliau

Palestinos sankirtos

Skaitymo trukmė: 13 min.Publikuota: Gyvenimas Per Brangus
Autorė: Giedrė Steikūnaitė

Žemės vagystės, įkalinti vaikai ir politiniai kaliniai, sugriauti namai, diskriminaciniai įstatymai, kasdienis fizinis ir psichologinis smurtas, sisteminis rasizmas, nuolatinis žmogaus teisių niekinimas ir jau tikrai atsibodusi karinė okupacija su visu savo brutalumu, tapusiu norma. Tokios šiandienos realybės Palestinoje, kurias lemia XIX a. pabaigoje pradėti projektuoti, XX a. priimti ir savavališkai įgyvendinti nesąžiningi politiniai sprendimai. Katastrofišką pagreitį įgavę jų pasekmės tragiškos ne tik milijonams žmonių Palestinoje ir už jos ribų, bet ir pačiai teisingumo idėjai.

Skaityti toliau

Nakba 1948 – kas bendro tarp Palestinos ir Lietuvos?

Skaitymo trukmė: 7 min.

Publikuota: 15 min.
Autorė: Giedrė Steikūnaitė

Antradienį sukanka 70 metų nuo Nakbos (arab. Katastrofa) – Palestinos etninio valymo pradžios. Septynis dešimtmečius tremtis ir karinė okupacija yra Palestinos realybė: Nakba nesibaigė, ji tęsiasi kasdien sulig kiekvienu įkalintu vaiku, nukirstu alyvmedžiu, kulka į nugarą ir pasaulio tyla arba, dar blogiau, bendrininkavimu šiuose nusikaltimuose. Tačiau galbūt Lietuvos istorinis kontekstas įpareigoja tam tikras moralines nuostatas? Juk žmonės, patys išgyvenę okupaciją ir tremtį, geriau nei kas kitas supranta, kuo mokama už laisvę.

Skaityti toliau

Kamera numeris „kodėl“

Skaitymo trukmė: 9 min.

Publikuota: 8 diena ir žurnalas „Kelionė“
Autorė: Giedrė Steikūnaitė

Kaip išgyventi neįsivaizduojamą blogį? Kaip apibūdinti tai, apie ką žodžiai nenori būti ištarti? Politinis įkalinimas – žmogaus atskyrimas nuo gyvenimo, kaip bausmė už drąsą įvardyti vykdomą priespaudą, neteisybę ir prisiimti atsakomybę už savo sąžinei ištikimus veiksmus bei represinį atsaką – yra fronto linijos realybė kovoje už laisvę. Iš jos gimstanti politinių kalinių literatūra – ir didžiulių kančių, ir sielos šviesos kupini kūriniai – mums yra pamokos, už kurias kainą jau sumokėjo ir tebemoka kiti.

Skaityti toliau
Foto vaizduojamas 29-erių Saberas al-Ashkaras, 2018 m. gegužė. Autorius: Mahmud Hams

Neve Gordon: Velykinės palestiniečių žudynės

Skaitymo trukmė: 4 min.

Publikuota: Literatūra ir menas

Iš anglų kalbos vertė Toma Gudelytė.

Originalas: Al Jazeera

Neve’as Gordonas (g. 1965) – izraeliečių tarptautinės humanitarinės teisės ekspertas. Spausdinamame tekste analizuojamos velykinės žudynės Gazoje, kurios, pasak N. Gordono, tikrai nėra išimtis ilgoje palestiniečių pasipriešinimo istorijoje.

Ne vieną dešimtmetį sionistai kaltę dėl besitęsiančio Izraelio kolonialistinio projekto verčia palestiniečiams. „Jei tik palestiniečiai turėtų savo Mahatmą Gandhi, – skundžiasi daugelis Izraelio liberalų, – okupacija tikrai baigtųsi.“

Skaityti toliau